Wszystko o nowych technologiach

Jaki smartfon wybrać?

Last Updated on 25 kwietnia 2020 by token

Obecnie smartfon jest dla wielu osób podstawowym urządzeniem elektronicznym, które jest bardzo często używane. W związku z tym odpowiednie wybranie takiego sprzętu ma kluczowe znaczenie i jest niezwykle istotne. Warto odpowiednio zapoznać się z konkretnymi ofertami i zwrócić uwagę na najważniejsze parametry konkretnych urządzeń. Dzięki nim dopasowanie tych najbardziej odpowiadających potrzebom będzie bardzo przyjemne i komfortowe. Przedstawiamy najważniejsze parametry w smartfonach, na które należy koniecznie zwracać uwagę, aby wybrać najlepsze urządzenie dla siebie. 

Rodzaj ekranu w smartfonach

Pierwszy bardzo ważny parametr to rodzaj ekranu i jego wielkość. Najczęściej smartfony posiadają ekrany o przekątnych od 5 do 7 cali. W nowoczesnych urządzeniach bardzo często wyświetlacz zajmuje całą przednią część urządzenia. W ten sposób możliwe jest zwiększenie przestrzeni roboczej bez znacznego zwiększania rozmiarów samego telefonu. Ekrany w nowych urządzeniach posiadają również tzw. notch, który mieści na sobie między innymi przedni aparat. Występuje on w różnych wersjach i wpływa przede wszystkim na wygląd przedniego panelu w konkretnym urządzeniu. 

Obecne smartfony oferują również wysoką rozdzielczość ekranu. Obecnie nie warto decydować się na urządzenia, których rozdzielczość mieści się poniżej HD, czyli 1280×720 pikseli. W najwyższych modelach telefonów można spotkać rozdzielczość QHD oraz QHD+. Wyższa rozdzielczość przekłada się na lepszą jakość wyświetlanego na telefonie obrazu i naprawdę warto zwracać uwagę właśnie na ten aspekt w każdym urządzeniu. 

Kolejny istotny parametr odnoszący się do wyświetlaczy to ich rodzaj. Obecnie w telefonach zastosowanie znajdują trzy główne rodzaje, do których należą ekrany: AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Najlepszym wyborem są telefony z ekranami AMOLED, które oferują świetnie kolory i kontrast. Zarazem jednak montowane są one przede wszystkim w bardzo drogich urządzeniach z górnej półki. Ekrany IPS LCD cechują się gorszymi kolorami, ale kontrast, kąty widzenia i jasność pozostają na zadowalającym poziomie. Ekrany TFT LCD oferują najgorsze parametry i trafiają do najtańszych telefonów, które są oferowane na rynku. 

Zakup smartfona – Rodzaj systemu operacyjnego

System operacyjny jest odpowiedzialny za wygodę korzystania z konkretnego urządzenia i warto, aby został odpowiednio wybrany. Obecnie dostępne są na rynku smartfony z systemem operacyjnym Google Android oraz iOS. 

Google Android jest instalowany na większości dostępnych urządzeń. Korzysta z niego większość producentów i dzięki temu system daje ogromne możliwości i pozwala na instalowanie bardzo dużej liczby aplikacji. W niektórych przypadkach jednak system nie jest dobrze zoptymalizowany i smartfon działa bardzo wolno.

System iOS instalowany jest jedynie na telefonach od firmy Apple. Ten system operacyjny charakteryzuje się bardzo dobrą optymalizacją, która zdecydowanie usprawnia korzystanie z niego. Dodatkowo uważany jest za bezpieczniejszy od Google Android. 

Jaki smartfon kupić? – Parametry techniczne

Nie bez znaczenia podczas wybierania smartfona pozostają również parametry techniczne. Rodzaj procesora, ilość pamięci RAM czy ilość pamięci na dane to najważniejsze kwestie, które należy brać pod uwagę w trakcie wybierania konkretnego urządzenia dla siebie, które będzie odpowiadało potrzebom. 

Jeżeli chodzi o procesory to największą popularnością cieszą się układy Apple Bionic, Snapdragon, Kirin oraz Exynos. W trakcie wybierania smartfona najbardziej wymagające osoby mogą zapoznać się z rankingami konkretnych procesorów. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie jak konkretny układ radzi sobie z realizowaniem postawionych przed nim zadań. Wydajność procesora jest bardzo mocno powiązana z ceną konkretnego urządzenia. Droższe smartfony będą wyposażone w zdecydowanie wydajniejsze układy. 

Wybierając smartfon należy także zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM. Obecnie minimum to 2 GB pamięci na dane. Najlepsze urządzenia są jednak w stanie zaoferować nawet 8 GB pamięci, które sprawiają, że wydajność smartfona stoi na bardzo wysokim poziomie. 

Jeżeli chodzi o dane to najlepiej samodzielnie określić, jaka ilość pamięci będzie potrzebna, aby możliwe było ich komfortowe przechowywanie. Obecnie nie warto interesować się urządzeniami z pamięcią poniżej 32 GB. Warto zwrócić uwagę na to czy możliwe jest rozszerzenie pamięci za pomocą karty. Jeżeli nie to oczywiście najlepiej wybierać smartfony z większą pamięcią podstawową. 

Wybór smartfona – Aparat

Smartfony jako urządzenia multimedialne coraz częściej są także wykorzystywane jako podstawowe sprzęty do robienia wysokiej jakości zdjęć. Warto, aby urządzenie posiadało wysokiej klasy aparat, który da możliwość komfortowego robienia zdjęć różnych przedmiotów. Dobry aparat sprawdzi się rewelacyjnie i korzystanie z niego będzie naprawdę przyjemne i komfortowe. Najważniejsze parametry aparatu to:

  • Autofokus – dzięki temu można w krótkim czasie robić zdjęcia i uchwycać na nich nawet poruszające się obiekty.
  • Jasność obiektywu – określa się ją w formie liczby przysłony i im wartość jest niższa tym lepsza jakość zdjęć nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
  • Obiektyw szerokokątny – daje możliwość robienia zdjęć o szerszym kadrze.
  • Tryb nocny – tryb pozwalający robić zdjęcia w nocy.

W sieci możliwe jest znalezienie wielu rankingów aparatów w telefonach. Dostęp do przykładowych zdjęć wykonanych za pomocą konkretnych urządzeń znacznie usprawnia proces wybrania konkretnego sprzętu w swojej sytuacji. 

Podsumowanie

Smartfon można bardzo łatwo wybrać dzięki zastosowaniu się do kilku ważnych kwestii. Zwrócenie uwagi na kilka kluczowych parametrów jest bardzo przyjemne i może dawać znakomite rezultaty wynikające z takiego działania. Samo urządzenie może w pełni odpowiadać potrzebom klientów i warto rozważyć zakup takiego. Obecnie smartfony są proponowane w bardzo szerokim przedziale cenowym. Od kilkuset złotych za najtańsze urządzenia do nawet 5-7 tys. złotych za smartfony z wyższej półki, które oferują bardzo duże możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *