Wszystko o nowych technologiach

Jaki monitor wybrać

Last Updated on 30 kwietnia 2020 by token

Monitor w bardzo dużym stopniu przekłada się na komfort pracy na komputerze i powinien zostać w odpowiedni sposób wybrany, aby użytkowanie go było naprawdę przyjemne. Przedstawiamy najważniejsze parametry, na których należy się skupić, aby w odpowiedni sposób wybrać konkretne urządzenie. Stosując się do kilku podstawowych zasad można z łatwością wybrać taki monitor, którego jakość będzie w pełni odpowiadała potrzebom. Przedstawiamy najważniejsze parametry monitorów i doradzamy w wyborze najbardziej odpowiadającego potrzebom urządzenia, które posłuży przez bardzo długi czas i z którego warto skorzystać w swojej sytuacji. 

Zakup monitora – przeznaczenie monitora

Pierwsza istotna kwestia to przeznaczenie monitora i zadania, w których konkretny sprzęt będzie użytkowany. Inny monitor powinno się bowiem wybrać do klasycznych prac biurowych, do gamingu, a jeszcze inny do projektowania graficznego. 

W przypadku monitorów do prac biurowych najlepiej postawić na urządzenia obsługujące rozdzielczość Full HD, odświeżanie na poziomie 60-75 Hz oraz matryce TN, VA lub IPS. W takim zastosowaniu sprawdzi się wiele tańszych monitorów, których cena bardzo często nie będzie przekraczała 600 zł. Podstawowe parametry takich sprzętów w zupełności wystarczają do wykonywania najważniejszych prac i naprawdę warto zainteresować się konkretnymi urządzeniami, których jakość będzie w pełni odpowiadała potrzebom wszystkich osób. 

Osoby grające w gry i oczekujące najlepszych wrażeń z zabawy powinny poszukać sprzętów z odrobinę wyższej półki cenowej. W przypadku graczy najlepiej sprawdzają się monitory z matrycami TN lub VA z uwagi na ich szybki czas reakcji. Ważna jest także wartość parametru odświeżania. Absolutne minimum to 60 Hz. Jednak im wartość odświeżania jest wyższa tym bardziej komfortowe jest korzystanie z konkretnego monitora. Najlepiej sprawdzają się urządzenia z odświeżaniem na poziomie 240 Hz. Są one kosztowne w zakupie, ale uprzyjemniają zabawę w konkretnej grze. W przypadku monitorów gamingowych istotna jest także rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Poniżej Full HD nie warto schodzić. Niektóre monitory gamingowe występują również w wersjach ultrapanoramicznych, które znacznie zwiększają pole widzenia i czynią zabawę jeszcze przyjemniejszą. O tym, jaki monitor gamingowy wybrać pisaliśmy też w tym artykule: Jaki monitor gamingowy wybrać.

Graficy powinni skorzystać z monitorów wyposażonych w matryce IPS lub VA. Drugi rodzaj matryc wyświetla lepszą czerń, a pierwsze oferują najlepsze kąty widzenia i najbardziej żywe kolory. Dla wysokiego komfortu pracy w programach do obróbki grafiki niezbędne jest wybieranie urządzeń obsługujących rozdzielczość Full HD, QHD lub 4K. Ważne jest także zwrócenie uwagi na przekątną ekranu. Monitory o przekątnych 27 cali i więcej gwarantują wysoki komfort pracy i są bardzo ciekawym wyborem. 

Wady i zalety najpopularniejszych matryc

Na rynku najpopularniejsze są monitory wyposażone w matryce TN, IPS oraz VA. Każda z nich posiada pewne wady i zalety.

Do zalet matryc TN można zaliczyć przede wszystkim bardzo niską cenę, krótki czas reakcji i wysoki czas odświeżania. Największe wady takich konstrukcji to jednak niska jakość obrazu, niewielkie kąty widzenia, a także słabo odwzorowana czerń. Bardzo często takie matryce trafiają do tańszych monitorów, ale można znaleźć również droższe urządzenia z takimi matrycami, które są stworzone dla potrzeb graczy. 

Matryce IPS cechują się głównie świetnie wyglądającymi kolorami, bardzo wysokim kontrastem oraz dobrymi kątami widzenia. Do ich największych wad należą czas reakcji, który jest gorszy niż w matrycach TN i VA. Dodatkowo monitory z matrycami IPS są droższe w zakupie od tych z matrycami TN. 

Matryce VA pod względem cenowym plasują się pomiędzy matrycami IPS i TN, a dodatkowo zapewniają lepsze kąty widzenia w stosunku do matryc TN. Wadą tych matryc jest jednak czas reakcji, który jest zauważalnie gorszy niż w matrycach TN. Monitory wyposażone w matryce VA doskonale mogą sprawdzać się w przypadku grafików oraz osób, które wykorzystują monitory do oglądania filmów. 

Najważniejsze parametry monitorów gamingowych

W przypadku monitorów gamingowych ich wybieranie wymaga zwrócenia uwagi na kilka innych kwestii niż w urządzeniach do innych zastosowań. Wspomniana już wyżej częstotliwość odświeżania obrazu to jeden z kluczowych parametrów. Za minimalną wartość przyjmuje się 60 Hz. Należy również pamiętać, że częstotliwość odświeżania poniżej 50 Hz może prowadzić do bólów głowy w przypadku długiego korzystania z monitora. Najlepiej jednak wybierać monitory o częstotliwości 144 Hz, ponieważ są one doskonałym kompromisem pomiędzy ceną i możliwościami. Osoby, które zawodowo grają w gry powinny natomiast postawić na monitory o częstotliwości 240 Hz. Kolejny ważny parametr w takich monitorach to czas reakcji, który powinien być jak najkrótszy. Najlepszym wynikiem, który udało się do tej pory osiągnąć jest 0,5 ms. Warto jednak mieć świadomość, że wartość parametru na poziomie 4 ms również sprawdzi się dobrze. W przypadku zastosowań gamingowych można jednak całkowicie odrzucić monitory, w których czas odświeżania przekracza 10 ms. Takie urządzenia nie nadają się do zabawy w grach. 

Duża rozpiętość cenowa monitorów

Monitory są dostępne w przeróżnych cenach. Można znaleźć zarówno urządzenia, których cena będzie wynosiła 250-300 zł, jak i monitory za więcej niż 2000 zł. Wyższa cena nie oznacza jednak tego, że monitor będzie lepszy. Wszystko jest uzależniona od tego do czego dany monitor ma służyć. Monitory do biura mogą wykazywać podstawowe parametry i bardzo dobrze sprawdzą się w swoim zastosowaniu. Zakup takich nie będzie generował dużych kosztów. W przypadku monitorów mających sprawdzać się w profesjonalnym zastosowaniu warto natomiast dopłacić i postawić na wyższej jakości urządzenia, które podniosą komfort wykonywania konkretnych zadań.

Wybór monitora – podsumowanie

Zwracając uwagę na kilka najważniejszych parametrów w monitorach można z łatwością wybrać takie sprzęty, których jakość będzie w pełni odpowiadała potrzebom. Monitor, który w konkretnym zastosowaniu sprawdzi się bardzo dobrze i użytkowanie, którego będzie naprawdę przyjemne i komfortowe. Serdecznie zachęcamy do zastosowania się do naszych porad i wybrania w ten sposób najlepszych urządzeń, które pod względem jakości będą w pełni odpowiadały potrzebom i sprawdzą się znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *