Wszystko o nowych technologiach

Jaki telewizor wybrać – najważniejsze parametry/kryteria wyboru

Last Updated on 11 kwietnia 2020 by token

Telewizor to nadal jedno z podstawowych urządzeń w wielu mieszkaniach. To właśnie na nim możliwe jest oglądanie filmów oraz zabawa na konsoli. Warto zatem odpowiednio podejść do wyboru samego urządzenia, aby zdecydować się na takie, którego jakość będzie w pełni odpowiadała potrzebom. Najwyższej klasy telewizor posłuży przez bardzo długi czas i sprawdzi się rewelacyjnie. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów i warto odpowiednio podejść do wyboru takich, które będą spełniały wszystkie oczekiwania klientów i które sprawdzą się znakomicie.

Wybór telewizora – rodzaj wyświetlacza

Dostępne na rynku telewizory różnią się pomiędzy sobą między innymi rodzajem wyświetlacza. Poszczególne wyświetlacze różnią się sposobem prezentowania obrazu, kątami widzenia czy głębią kolorów.

Pierwsze są telewizory LCD. W ich przypadku kluczowe są lampy CCFL odpowiedzialne za oświetlanie pikseli. Takie wyświetlacze zużywają niewiele energii i pozwalają na uzyskanie dobrego jakościowo obrazu. Telewizory takie są jednymi z najpopularniejszych i dostępnych w niskich cenach.

Druga grupa to telewizory LED, które stanowią ulepszoną wersję wyświetlaczy LCD. W takich telewizorach odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre. Telewizory z wyświetlaczami LED mogą posiadać podświetlenie na krawędziach ekranu (nierównomierne podświetlenie) lub na całej powierzchni. Takie telewizory są wysoce energooszczędne.

Trzecią grupę stanowią telewizory OLED, które są najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe. Dzięki zastosowanej technologii uzyskiwana jest jednak idealna czerń oraz głębokie kolory. Zakup telewizora z tego rodzaju wyświetlaczem jest jednak wydatkiem na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zakup telewizora – Przekątna ekranu i rozdzielczość obrazu

Wielkość telewizora oraz obsługiwana rozdzielczość obrazu stanowią jedne z podstawowych parametrów w nowoczesnych telewizorach. Dobierając konkretne urządzenie należy pamiętać o tym, że większych rozmiarów ekran nie zawsze oznacza lepsze wrażenia z oglądania. Konieczne jest skoncentrowanie się na tym, aby przekątna ekranu była dopasowana do warunków, w których telewizor będzie użytkowany. Istotne jest bowiem zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu. Minimalna w przypadku telewizorów o popularnych przekątnych 42” i 55” będzie wynosiła odpowiednio 1,6 m i 2,1 m. W sytuacji, gdy nie jest możliwe zapewnienie sobie takiej odległości od ekranu warto wybierać mniejszych rozmiarów urządzenia.

W kwestii samej rozdzielczości standardem jest obecnie Full HD i nie warto wybierać telewizorów nie obsługujących takiej rozdzielczości. Coraz częściej jednak można spotkać urządzenia radzące sobie z 4K Ultra HD (3840×2160), a coraz przystępniejsze ceny takich telewizorów sprawiają, że naprawdę warto się nimi zainteresować i rozważyć skorzystanie z takowych.

Jaki telewizor wybrać – Obsługa funkcji Smart TV

W nowoczesnych telewizorach nie może również zabraknąć rozwiązań z obszaru Smart TV. Połączenie telewizora z siecią i możliwość korzystania z najpopularniejszych aplikacji przekłada się na wysoki komfort użytkowania sprzętu. Większość nowoczesnych urządzeń posiada wbudowane systemy operacyjne, które pozwalają na wygodne korzystanie z nich. Najpopularniejsze z systemów to:

  • Tizen – znajduje zastosowanie w produktach firmy Samsung. Oferuje dostęp do najpopularniejszych aplikacji i wygodnie łączy się ze smartfonami tego producenta.
  • WebOS – system stosowany przez firmę LG. Jest prosty w obsłudze, ale nadal brakuje niektórych aplikacji.
  • Android TV – system operacyjny stosowany przez takich producentów jak Philips, Sony, Thomson, TCL oraz Manta. Największa zaleta to dostęp do bardzo wielu aplikacji.
  • Firefox OS – używany jedynie w telewizorach firmy Panasonic i charakteryzujący się prostotą obsługi.

Telewizory z zakrzywionym ekranem

Na rynku dostępne są również urządzenia, które są wyposażone w zakrzywiony ekran. Takie konstrukcje dają możliwość zwiększenia powierzchni wyświetlanego obrazu, a także sprawiają, że podświetlenie jest bardziej równomierne. Telewizory tej konstrukcji wymagają jednak tego, aby siedzieć dokładnie przed nimi i w odpowiedniej odległości. Takie rozwiązania sprawdzają się zatem tylko w sytuacji, gdy telewizję ogląda się samemu lub z maksymalnie 1 osobą. Osoby siedzące po bokach będą miały problem z komfortowym oglądaniem wyświetlanego na telewizorze obrazu. Telewizory z zakrzywionym ekranem nie zdobyły bardzo dużej popularności i są stosunkowo niszowymi produktami.

Jaki telewizor kupić – dodatkowe technologie w telewizorach

Nowoczesne telewizory są również wyposażone w wiele ciekawych technologii, które zwiększają ich funkcjonalność i sprawiają, że samo korzystanie z konkretnych urządzeń jest jeszcze przyjemniejsze i jeszcze bardziej komfortowe. Wybierając urządzenie dla siebie warto zwrócić uwagę na możliwości oferowane przez sprzęt i wybrać taki, który sprawdzi się najlepiej w swojej roli. Technologie, na które warto zwrócić uwagę to:

  • Obsługa obrazu 3D – na rynku dostępne są telewizory, które pozwalają na obsługę obrazu 3D. Najczęściej jednak jakość obrazu nie była bardzo wysoka i z tego powodu obecnie takie urządzenia tracą na popularności i coraz mniej producentów decyduje się na stosowanie tej technologii w swoich produktach.
  • HDR – ta technologia pozwala na wyświetlanie obrazu, którego jasność będzie bardzo zbliżona do tego, co są w stanie zarejestrować oczy człowieka. Obsługa technologii HDR jest przydatna przede wszystkim dla graczy. Nowoczesne konsole radzą sobie z obsługą HDR i są w stanie zrobić z tej technologii użytek. Obecność technologii wpływa także na płynność i jakość wyświetlanego na telewizorze obrazu. Największą popularnością cieszy się technologia HDR 10. Najlepszy obraz oferują natomiast rozwiązania Dolby Vision. Obecnie technologia nadal obecna jest jedynie w droższych urządzeniach.
  • Quantum Dot – technologia ta sprawia, że wyświetlane kolory są zdecydowanie głębsze.
  • Ambilight – technologia ta korzysta z diod LED, które znajdują się za telewizorem. Dzięki temu wytwarzana jest poświata, która daje wrażenie tego, że obraz rozszerza się za urządzenie.
  • QLED – jest to ulepszony rodzaj wyświetlaczy LED. Technologia stosowana jest głównie w telewizorach Samsung i daje najlepszą jakość obrazu. Matryca cechuje się najwyższą jasnością spośród dostępnych na rynku i obsługuje aż miliard kolorów.

Wybór telewizora – podsumowanie

Stosując się do powyższych podpowiedzi można z łatwością wybrać odpowiedni dla siebie telewizor, z którego korzystanie będzie przyjemne. Najlepsze urządzenie pozwoli cieszyć się świetnej jakości obrazem i pozwoli stworzyć w swoim domu własne centrum rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *