Wszystko o nowych technologiach

Jaki monitor gamingowy wybrać

Last Updated on 23 maja 2022 by token

Każdy z graczy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na komfort zabawy w grach w bardzo dużym stopniu wpływa monitor, na którym wyświetlany jest obraz. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów warto stawiać na najwyższej jakości urządzenia, które będą w stanie zachwycić i korzystanie, z których będzie bardzo przyjemne i komfortowe. Najlepsze monitory dla graczy mogą sprawdzać się bardzo dobrze w swoim zadaniu i użytkowanie takich może być bardzo przyjemne. Każdy gracz bardzo dużo w ten sposób zyska i będzie bardzo zadowolony z możliwości użytkowania najlepszych sprzętów. 

Jaki monitor gamingowy kupić – rodzaj matrycy

Jedno z podstawowych pytań, które pojawia się podczas wybierania monitora gamingowego to zdecydowanie się na konkretny rodzaj matrycy. Na rynku dostępne są monitory z matrycami TN, IPS oraz VA. Każda z nich może sprawdzić się w przypadku graczy. Matryce IPS oferują najlepszą jakość obrazu, ale zarazem najgorszy czas reakcji. W matrycach TN jakość obrazu jest najniższa, ale czas reakcji bardzo krótki. Matryce VA stanowią natomiast kompromis pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami. Wybierając konkretny rodzaj matrycy najlepiej określić w jakie gry będzie się grało. Do gier sieciowych najlepiej sprawdzą się matryce TN, które z uwagi na krótki czas reakcji pozwalają uzyskać przewagę na polu walki. Osoby grające w najnowsze gry mogą postawić na matryce IPS, które przełożą się na zdecydowanie lepsze doznania wizualne płynące z rozgrywki. Monitory VA stanowiące kompromis mogą sprawdzić się u osób, które szukają uniwersalnego monitora, który sprawdzi się w różnych zastosowaniach.

Jaki monitor gamingowy wybrać – rozdzielczość i przekątna

Te dwa parametry w monitorach gamingowych są także bardzo istotne. W kwestii rozdzielczości minimalna wartość to obsługa Full HD. Coraz częściej można jednak spotkać monitory z obsługą WQHD lub 4K. Te ostatnie nadal są jednak bardzo kosztowne w zakupie i oferują niską częstotliwość odświeżania. Bardzo ciekawymi propozycjami dla graczy mogą być jednak monitory z rozdzielczością WQHD. Jeżeli chodzi o wielkość ekranu to najpopularniejszą przekątną są 24 cale. Bardziej wymagający gracze mogą zdecydować się na monitory o przekątnej 27 cali, które oferują większą przestrzeń roboczą i będą mogły sprawdzać się również jako urządzenia do oglądania filmów. 

Wybór monitora gamingowego – czas reakcji i odświeżania

Ostatnie parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiednich monitorów to czas reakcji oraz odświeżania. Częstotliwość odświeżania jest bardzo istotna. Absolutnym minimum jest częstotliwość na poziomie 60 Hz. Warto jednak zastanowić się nad urządzeniami obsługującymi 144 Hz. Monitory obsługujące taką częstotliwość zaczynają się już od około 700 złotych. Najlepsze monitory gamingowe posiadają częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. Polecane są one jednak przede wszystkim dla profesjonalnych graczy. Czas reakcji matrycy powinien mieć jak najniższą wartość. W grach sprawdzają się monitory z czasem reakcji na poziomie nawet 5 ms. Urządzenia z czasem przekraczającym 10 ms nie sprawdzą się w grach i nie warto wybierać takich konstrukcji.

Jaki monitor wybrać?

Jaki monitor wybrać

Monitor w bardzo dużym stopniu przekłada się na komfort pracy na komputerze i powinien zostać w odpowiedni sposób wybrany, aby użytkowanie go […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Jaki monitor gamingowy wybrać”