Wszystko o nowych technologiach

Jaką mysz komputerową wybrać – najważniejsza parametry/kryteria wyboru

Last Updated on 11 kwietnia 2020 by token

Mysz komputerowa to jedno z podstawowych akcesoriów, które należy posiadać, aby móc bardzo komfortowo i wygodnie korzystać z komputera. Mysz zdecydowanie poprawia komfort wykonywania konkretnych operacji na komputerze i jej jakość ma kolosalne znaczenie dla wygody korzystania z konkretnego sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różniących się jakością wykonania oraz przeznaczeniem. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować podczas wyboru konkretnego urządzenia i które pomogą w zdecydowaniu się na mysz, która będzie w pełni spełniała oczekiwania.

Mysz optyczna czy laserowa?

Jaką mysz komputerową wybrać?

Każda osoba, która stała przed zadaniem zakupu myszy do komputera z pewnością zauważyła, że na rynku dostępne są myszy optyczne i laserowe. Różnią się one przede wszystkim zasadą działania i przeznaczeniem.

Mysz optyczna korzysta z diod LED, które służą do oświetlania powierzchni pod myszką. Jego odbicie rejestruje kamera, która pozwala na określenie położenia myszy i przekazanie tej informacji do komputera. Takie urządzenia wykazują się wysoką trwałością i są łatwe w czyszczeniu. Mogą również pracować na różnych powierzchniach. Nie oferują jednak tak wysokiej precyzji jak myszki laserowe. Bardzo dobrze sprawdzą się jednak do podstawowych czynności na komputerze.

Mysz laserowa korzysta z diod laserowych. Myszki te są bardziej precyzyjne i działają bardziej płynnie. Najczęściej znajdują zastosowanie u graczy oraz osób, które wykorzystują podczas pracy specjalistyczne oprogramowanie. Takie myszki jednak w większości przypadków są zdecydowanie droższe w zakupie.

Sposób komunikacji z komputerem

Myszki można podzielić również z uwagi na sposób komunikowania się z komputerem i tutaj można wyróżnić myszki przewodowe oraz bezprzewodowe.

Myszki przewodowe najczęściej podłączane są do portu USB. Zapewnia on szybkie działanie i praktycznie zerowe opóźnienia. W związku z tym w szczególności w przypadku graczy takie myszki sprawdzą się znakomicie. Nie należy się w ich przypadku obawiać również tego, że urządzenie rozładuje się podczas pracy.

Myszki bezprzewodowe są zasilane za pomocą baterii lub akumulatorów i oferują wysoką swobodę działania. Możliwe jest używanie myszki nawet w odległości kilku metrów od komputera. Na rynku dostępne są urządzenia pracujące na nadajnikach o częstotliwości 2,4 GHz (tanie, ale mogące podlegać zakłóceniom), technologii Bluetooth (pozwalają na połączenie z kilkoma urządzeniami jednocześnie) oraz WiFi (najdroższe, ale jednocześnie dające duży zasięg i stabilne połączenie).

Pozostałe parametry myszek

Wybierając odpowiednią mysz warto także zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Czułość myszy – parametr przedstawiany jest w wartości DPI. W przypadku prac biurowych wystarczająca jest nawet czułość na poziomie 1000 DPI. Bardziej wymagające są gry, gdzie czułość powinna wynosić nawet powyższej 10000 DPI i powinna być możliwość regulacji.
  • Częstotliwość raportowania – ma szczególne znaczenie w myszkach komputerowych dla graczy i powinna być jak najwyższa.
  • Jakość wykonania – im lepsza tym większy komfort korzystania z myszy i jej większa trwałość.
  • Dodatkowe przyciski – myszki gamingowe niekiedy posiadają programowalne przyciski, które pozwalają na wypracowanie sobie przewagi na polu walki.

Myszki komputerowe są dostępne w szerokim przedziale cenowym. Najtańsze urządzenia można kupić już za około 20 zł, a najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *