Wszystko o nowych technologiach

Jakie słuchawki wybrać – najważniejsze kryteria

Last Updated on 23 maja 2022 by token

Słuchawki są bardzo przydatne i warto w odpowiedni sposób wybrać te urządzenia. Kierując się najważniejszymi parametrami słuchawek można z łatwością zdecydować się na takie produkty, których jakość będzie odpowiadała potrzebom. Dzięki temu użytkowanie konkretnych słuchawek będzie przyjemniejsze i znakomicie sprawdzą się one podczas słuchania muzyki, oglądania filmów i wielu innych czynności. W dodatku nie trzeba wydawać bardzo dużych kwot, aby kupić dobrej jakości słuchawki, których jakość będzie odpowiadała potrzebom.

Wybór słuchawek – rodzaje

Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę w trakcie wybierania odpowiednich słuchawek jest ich rodzaj.

Bardzo popularne są słuchawki douszne. Są one wkładane do małżowiny usznej i bardzo często używane są w połączeniu ze smartfonem. Słuchawki te wyróżnia przede wszystkim możliwość wygodnego przenoszenia ich. Posiadają niską wagę i można bez problemu umieścić je w kieszeni. Słuchawki douszne nie izolują jednak od otoczenia. W związku z tym oprócz muzyki do ucha będą docierały także dźwięki otoczenia. Odmianą tego rodzaju słuchawek są rozwiązania dokanałowe. Te słuchawki dzięki temu, że są wkładane głębiej zapewniają lepsze izolację dźwięków z otoczenia i przez to docierający do ucha dźwięk jest czystszy.

Drugim rodzajem są słuchawki nauszne. Występują w różnych rozmiarach. Niektóre opierają się na małżowinie, a inne całkowicie zakrywają ucho. W przypadku tych słuchawek najczęściej jakość dźwięku jest lepsza dzięki większej izolacji. Wysokiej jakości słuchawki nauszne mogą sprawdzić się nawet w przypadku osób, które szukają świetnego sprzętu do słuchania muzyki.

Ważne parametry przy zakupie słuchawek

W trakcie wybierania odpowiednich słuchawek istotne jest także zwracanie uwagi na najważniejsze parametry, które świadczą o jakości konkretnych urządzeń. Przedstawiamy najważniejsze, na których należy się skoncentrować:

  1. Częstotliwość słuchawek – ten parametr definiuje, jakie częstotliwości są obsługiwane. Najpopularniejsze modele posiadają obsługiwany zakres 20 Hz – 20000 Hz.  Dźwięki z tego zakresu częstotliwości są słyszalne przez ludzkie ucho. Większy zakres można jednak „poczuć” i najbardziej wymagające osoby powinny poszukać słuchawek, które obsługują wyższe oraz niższe częstotliwości.
  2. Dynamika słuchawek – parametr określa różnic w głośności występująca pomiędzy dźwiękami cichymi i głośnymi. Jest szczególnie istotny w słuchawkach do słuchania muzyki o szerokiej dynamice (np. klasycznej).
  3. Impedancja – wyższa wartość tego parametru zapewnia lepszą jakość dźwięku, ale zarazem może skutkować koniecznością użycia wzmacniacza słuchawkowego. Dodatkowo słuchawki o wyższej impedancji są wyraźnie droższe.

Jakie słuchawki kupić – pozostałe parametry

Inne parametry dotyczą głównie przeznaczenie słuchawek. Niektóre produkty są stworzone z myślą o sportowcach i posiadają specjalne uchwyty. Dzięki nim nie będą one spadały z głowy nawet podczas uprawiania aktywności fizycznej. Dostępne są również słuchawki gamingowe, które obsługują dźwięk przestrzenny i pozwalają na osiąganie lepszych wyników w grze. Dodatkowo słuchawki dla graczy bardzo często wyposażone są w mikrofon pozwalający na komunikację z innymi. Warto wziąć pod uwagę również sposób komunikacji słuchawek z konkretnym urządzeniem. Na rynku dostępne są zarówno słuchawki przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *